• +90 232 493 00 00
  • info@bakircay.edu.tr

İZMİR HAKKINDA

İzmir , Hititlerin gelişinden önce var olan ve İyonyalılar, Persler, Romalılar ve Osmanlılar tarafından yönetilen eski Smyrna kenti ya da “kutsal ananın ülkesi” dir. Orijinal şehir, MÖ 3. binyılda (bugün Bayraklı’da ) kuruldu ve Batı Anadolu’da, Truva ile birlikte en gelişmiş kültüre sahipti. Bayraklı’daki kazılar, MÖ 7. ve 5. yüzyıllar arasında ortaya çıkan İyon kentinin duvarına ve Athena’ya adanmış bir tapınağı ortaya çıkardı. MÖ 3. bin yıl öncesine ait çanak çömlek parçaları da ortaya çıkarılmıştır. 1500B’de Orta Anadolu Hitit İmparatorluğu’nun etkisi altına girmişti .

Modern Zamanların İzmir’e Hoşgeldiniz!

Bugün İzmir, Türkiye’nin en hoş şehirlerinden biri: sokakları palmiye ağaçları ile gölgeli, yandan güzel ve zarif evler. İran’a kadar uzanan “Kral Yolu” nun son varış noktası olan İzmir, turizm ve eğlencenin odak noktası olmaya devam ediyor. Şehrin kıyı şeridi, kıyı şeridindeki balık lokantaları ile barları , diskoları ve gece kulüpleriyle ünlüdür. Hinterlandları ise sayısız antik medeniyetlerin hikayesini anlatan anıtlar ve harabeler bakımından zengindir. Ayrıca, eski zamanlardan beri çok değerli olan Balçova Yayları , İzmir’in sadece 10 km batısında bulunur.

Görülmesi Gereken Yerler

İzmir’e varışta İncil’de belirtilen yedi kiliseden biri olan St Polycarp Kilisesi gibi görülmesi gereken yerler var . Arkeoloji Müzesi yakınında, Konak Meydanı’nın , temsil eden heykeller eski eser mükemmel bir koleksiyonuna ev sahipliği Poseidon ve Demeter eski zamanlarda durdu Agora. Arkeoloji Müzesi’nin yanında Bergama ve Gördes halılarının, geleneksel kostümlerin ve deve köprülerinin güzel bir koleksiyonunu sergileyen Etnografya Müzesi bulunmaktadır . On Kadifekale’de (Mt Pagos) tarafından inşa edilmiş etkileyici bir kale kalıntıları ve duvarları duruyorBüyük İskender’in himayesinde Lysimachus . Bugün hala İzmir’e hâkim durumdalar. 

 Kale, İzmir Körfezi’nin muhteşem manzarasının keyfini çıkarmanız için mükemmel bir bakış açısı sunuyor . Namazgah mahallesindeki Agora veya çarşı Büyük İskender’in idaresinde inşa edildi; Ancak bugün kalan, MS 178’deki yıkıcı bir depremden sonra Marcus Aurelius’un yeniden inşasına dayanıyor . 16. yüzyılda inşa edilmiş ve 19. yüzyılda restore edilmiş Hisar Camii , İzmir’in en büyük ve en eski camisidir. Birgi köyünde , Çakır Ağa Konağı , geleneksel Türk mimarisinin güzel bir örneğidir .

Doğa ve Tarih, Bir Şehir Tasarım Şovuna İç İçedir

Yeşillikler içinde yer alan huzurlu bir köy olan Şirince , diğer yerleşim bölgelerinin yaptığı gibi uzun bir tarihe sahiptir. Yöresel lezzetlerin tadını çıkarabilir ve dar sokaklarda taş döşemelerle uzanan Osmanlı Dönemi evlerini ziyaret edebilirsiniz. Diğer pek çok eşsiz özelliğe sahip özgün bir Ege yerleşimi olan Şirince Köyü ziyaret etmeyi hak ediyor.

Efes Antik Kenti

Türkiye’nin en önemli antik kentidir ve en iyi korunmuş ve restore edilmiş şehirlerden biridir. Biri hala tapınakları , tiyatroları , kütüphaneleri , evleri ve heykelleri geçen caddeleri boyunca saatlerce dolaşabilir . Eski dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen etkileyici Celsus Kütüphanesi , tiyatro, Hadrian Tapınağı ve görkemli Artemis Tapınağı gibi büyük kamu binalarını içerir . Kalıntılar ayrıca halka açık tuvaletler ve hatta çoğunlukla M.Ö. dördüncü yüzyıldan kalma bir genelev içermektedir.

Efes, inanç turizmi için özellikle Meryem Ana Evi’ni içerdiği için önemlidir . Bakire Meryem’in 101 yaşında ölümüne kadar yaşadığı St John tarafından bu taş eve götürüldüğü düşünülüyor . Orijinal Efes limanına yakın olan Bakire Meryem Kilisesi , Üçüncü 431. Ekümenik Konsey , ziyaret edilmeye değer diğer iki dini mekân , altıncı yüzyılda inşa edilen St John Bazilikası ve Selçuklu mimarisinin bir örneği olan İsa Bey Camii’dir . Efes sadece turistik bir yer değil. Büyük amfitiyatrosu, Celsus Kütüphanesi ve Meryem Ana Evi’ni kullanarak  Uluslararası İzmir Festivali’ne ev sahipliği yaptı.

Çeşme’de Kendinizi Geliştirin

Çeşme ilçesi, özellikle yakındaki İzmir sakinleri ile çok popüler bir yazlık tesistir ve 16. yüzyıldan kalma bir kale ve antik bir kervansaray gibi tarihi yerleri içerir . Beyaz kumlu plajlar mükemmel inşa edilmiş evler , birkaç büyük otel ve çok sayıda restoranla kaplı mükemmel bir deniz ürünleri ve Türk spesiyalleri sunan bir yol boyunca tembelce uzanıyor . Otellerin çoğu şehir merkezinin dışındaki plajlara kuruludur ve yarımadanın rüzgar sörfü için mükemmel koşulları vardır ve Alaçatı’nın plajı en iyi yerlerden biridir.

cesme-sailing

Alaçatı’nın Turkuaz Sahili, Berrak Mavi Suları ile Sörfçüleri Kucaklamaktadır

Alaçatı kasabası, Ilıca ve sahilden iç kesimlere kadar uzanır. Yel değirmenleri , keyifli ve tipik bir Ege kasabası olan Alaçatı’nın üstündeki tepelere , bazıları kafelere dönüştürülür. Güneye birkaç kilometre uzaklıkta güzel bir plaj var ve şehrin güneydoğusundaki sahil boyunca birçok güzel koylara yalnızca yatla erişilebiliyor ve bu popüler yelken bölgesinde huzurlu ve dinlendirici bir yer tutuyor . 

Foça Bölgesini Keşfedin

İlçe Foça’nın antik kentinin site üzerinde yer almaktadır Phocaea ve kurulan çok aynı kişiler tarafından kurulduğu söylenen Marseilles’in Fransız kenti , Korsika’da Attalia ve Katalonya’da Ampurias . 600’lerde, Foça’da yaşayanlar binalarını, tapınaklarını ve gemilerini ahşap horoz heykelleriyle süslediler ve bir efsaneye göre, böyle bir heykel hala şehirde bir yerlerde saklanıyor.

Hızlı Erişim